Jak powstają i z czego produkowane są rajstopy?

Rajstopy znajdują się w garderobie prawie każdej kobiety, choć nie wszystkie zdajemy sobie sprawę z tego, w jakiś sposób przebiega proces ich produkcji oraz jakie materiały do tego służą. Zasadniczo do produkcji rajstop używa się dwóch rodzajów materiałów: naturalnych oraz syntetycznych. Włókna syntetyczne mają na celu wzmocnić ich konstrukcję i zwiększyć elastyczność, natomiast naturalne mają sprawić, że noszenie będzie jak najbardziej komfortowe. Które z nich są stosowane najczęściej?

Włókna syntetyczne używane do produkcji rajstop

Materiały syntetyczne, które wykorzystywane są najczęściej to:

  • poliamid – wykazuje odporność m.in. na otarcia i rozerwania. Sprawdza się przede wszystkim przy produkcji rajstop wzorzystych, które dzięki niemu prezentują się estetycznie, niezależnie od rozmiaru,
  • elastan – sprawia, że rajstopy damskie idealnie dopasowują się do sylwetki, a także zachowują odpowiedni wygląd, nawet po wielu godzinach noszenia,
  • lycra – nadaje rajstopom sprężystość oraz przyczynia się do ich lepszego dopasowania. Nigdy nie jest stosowana samodzielnie i stanowi tylko dodatek do innych tkanin.

Włókna naturalne używane do produkcji rajstop

Spośród materiałów pochodzenia naturalnego, które są najczęściej wykorzystywane do produkcji rajstop, wyróżniamy:

  • bawełnę – zapewnia, że skóra będzie swobodnie oddychać i przepuszczać wilgoć. Jest najczęściej wzbogacana lycrą, dzięki czemu dobrze przylega na skóry,
  • wełnę – rajstopy wełniane sprawdzają się przede wszystkim zimą, gdyż tkanina ta dłużej utrzymuje ciepło, a przy gęstszym splocie doskonale zabezpiecza przed wiatrem i zimnem. Dla zwiększenia trwałości wzbogacana jest dodatkiem poliestru lub poliamidu.

Produkcja rajstop w pigułce

Pierwszym krokiem jest produkcja pojedynczych cholewek do rajstop w kolorze białym, które dopiero potem zostaną ufarbowane na pożądane kolory. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z produktami wzorzystymi czy gładkimi, są one albo wykańczane automatycznie, albo wykańczane w szwalniach ręcznych. Kolejny krok to farbowanie w specjalnych maszynach i późniejsze pakowanie, które przebiega z jednoczesną kontrolą jakości.

Sztuka produkcji rajstop polega nie tylko na doborze odpowiednich do tego celu tkanin, ale również precyzji wykonania i zastosowania odpowiednich metod produkcji. Jeśli zależy Państwu na najwyższej jakości, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.